- Loyal
- MJ1.1/4-NR
MJ1.1/4-NR Bearing | Loyal
| MJ1.1/4-NR interchange RHP MJ1.1/4-NR | |
| MJ1.1/4-NR cross reference RHP MJ1.1/4-NR | |
| MJ1.1/4-NR Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | MJ1.1/4-NR |
| D | 79,375 mm |
| d | 31.75 mm |
| B | 22,225 mm |
| C | 22,225 mm |
| Weight | 0,476 Kg |
| Size (mm) | 31.75x79.375x22.225 |
| Width (mm) | 22,225 |
| Bearing number | MJ1.1/4-NR |
| Bore Diameter (mm) | 31.75 |
| Outer Diameter (mm) | 79,375 |
| (Grease) Lubrication Speed | 9800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 37,7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 19,6 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



MJ1.1/4-NR PDF download