- Loyal
- 7036CPA
7036CPA Bearing | Loyal
| 7036CPA interchange KOYO 7036CPA | |
| 7036CPA cross reference KOYO 7036CPA | |
| 7036CPA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036CPA |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| a | 53,8 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 9,96 Kg |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036CPA |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Oil) Lubrication Speed | 5 600 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3 600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 233 kN |
| Basic static load rating (C0) | 276 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7036CPA PDF download