- Loyal
- 7036C
7036C Bearing | Loyal
| 7036C interchange KOYO 7036C | |
| 7036C cross reference KOYO 7036C | |
| 7036C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036C |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| a | 53.8 mm |
| Weight | 9.96 Kg |
| r min. | 2.1 mm |
| Da max. | 268 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1.1 mm |
| da min. | 192 mm |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Oil) Lubrication Speed | 4400 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 3300 r/min |
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



7036C PDF download