- Loyal
- 7036C
7036C Bearing | Loyal
| 7036C interchange CYSD 7036C | |
| 7036C cross reference CYSD 7036C | |
| 7036C Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036C |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| r min. | 2,1 mm |
| Weight | 10,4 Kg |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036C |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 3400 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 241 kN |
| Basic static load rating (C0) | 290 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16



7036C PDF download