- Loyal
- 7036B
7036B Bearing | Loyal
| 7036B interchange KOYO 7036B | |
| 7036B cross reference KOYO 7036B | |
| 7036B Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036B |
| a | 119,5 mm |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| Weight | 10,2 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| da min. | 192 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 268 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036B |
| Angle (α) | 40 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1800 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 190 kN |
| Basic static load rating (C0) | 228 kN |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



7036B PDF download