- Loyal
- 7036A5TRSU
7036A5TRSU Bearing | Loyal
| 7036A5TRSU interchange NSK 7036A5TRSU | |
| 7036A5TRSU cross reference NSK 7036A5TRSU | |
| 7036A5TRSU Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036A5TRSU |
| a | 76,6 mm |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| D1 | 268 mm |
| D2 | 273 mm |
| d1 | 192 mm |
| Weight | 9,219 Kg |
| r min. | 2,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036A5TRSU |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 4 200 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 216 kN |
| Basic static load rating (C0) | 262 kN |
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



7036A5TRSU PDF download