- Loyal
- 7036 CD/P4A
7036 CD/P4A Bearing | Loyal
| 7036 CD/P4A interchange SKF 7036 CD/P4A | |
| 7036 CD/P4A cross reference SKF 7036 CD/P4A | |
| 7036 CD/P4A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 CD/P4A |
| C | 46 mm |
| a | 54 mm |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 46 mm |
| dh | 219,7 mm |
| D2 | – mm |
| d2 | 211,8 mm |
| D1 | 248,2 mm |
| d1 | 211,8 mm |
| Bore | 7.087 Inch | 180 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.811 Inch | 46 Millimeter |
| db min | 191 mm |
| UNSPSC | 31171531 |
| Weight | 9,1 Kg |
| Db max | 274 mm |
| rb max. | 1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 269 mm |
| da min. | 191 mm |
| Preload | None |
| r4 min. | 1,1 mm |
| r3 min. | 1,1 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Inventory | 0.0 |
| Enclosure | Open |
| Width (mm) | 46 |
| Mass bearing | 9.11 kg |
| Flush Ground | No |
| Weight / LBS | 21.694 |
| d1 | 211.8 mm |
| Product Group | B04270 |
| d2 | 211.8 mm |
| D1 | 248.2 mm |
| Contact Angle | 15 Degree |
| dn | 219.7 mm |
| Raceway Style | 1 Rib Outer Ring |
| Cage Material | Phenolic |
| Inch - Metric | Metric |
| Keyword String | Angular Contact Ball |
| Other Features | Single Row | Angular Contact | High Precision |
| Bearing number | 7036 CD/P4A |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 7 | ISO P4 |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 11.024 Inch | 280 Millimeter |
| Long Description | 180MM Bore; 280MM Outside Diameter; 46MM Width; Open Enclosure; ABEC 7 | ISO P4 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearings; 15 Degree Contact Angle; Phenolic Cage Material; 1 Rib Outer Ring R |
| Manufacturer Name | SKF |
| Number of balls z | 21 |
| Weight / Kilogram | 9.85 |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| da min. | 191 mm |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| rb max. | 1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Db max. | 274 mm |
| Da max. | 269 mm |
| db min. | 191 mm |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| Calculation factor f | 1.13 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r3,4 min. | 1.1 mm |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Fatigue load limit (Pu) | 8,15 |
| (Oil) Lubrication Speed | 7 500 r/min |
| Manufacturer Item Number | 7036 CD/P4A |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 242 kN |
| Ball diameter Dw | 30.162 mm |
| Preload class C GC | 3600 N |
| Basic static load rating (C0) | 290 kN |
| Preload class D GD | 7200 N |
| Preload class A GA | 900 N |
| Basic dynamic load rating (C) | 242 kN |
| Preload class B GB | 1800 N |
| Calculation factor f0 | 15.7 |
| Calculation factor f1 | 1 |
| Fatigue load limit Pu | 8.15 kN |
| Calculation factor f2A | 1 |
| Calculation factor f2B | 1.02 |
| Calculation factor f2C | 1.05 |
| Calculation factor f2D | 1.09 |
| Calculation factor fHC | 1 |
| Basic static load rating C0 | 290 kN |
| Static axial stiffness, preload class B | 251 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class C | 349 N/µm |
| Static axial stiffness, preload class D | 501 N/µm |
| Attainable speed for grease lubrication | 5000 r/min |
| Static axial stiffness, preload class A | 186 N/µm |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 7500 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 111 cm³ |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)



7036 CD/P4A PDF download