- Loyal
- 7036 C-UX
7036 C-UX Bearing | Loyal
| 7036 C-UX interchange Loyal 7036 C-UX | |
| 7036 C-UX cross reference Loyal 7036 C-UX | |
| 7036 C-UX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 C-UX |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| a | 15,6 mm |
| B1 | 92 mm |
| Weight | 22,56 Kg |
| Size (mm) | 180x280x92 |
| Width (mm) | 92 |
| Bearing number | 7036 C-UX |
| Angle (α) | 15 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2600 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 378 kN |
| Basic static load rating (C0) | 553 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



7036 C-UX PDF download