- Loyal
- NK14/20
NK14/20 Bearing | Loyal
| NK14/20 interchange JNS NK14/20 | |
| NK14/20 cross reference JNS NK14/20 | |
| NK14/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK14/20 |
| D | 22 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 14 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0265 Kg |
| Da max. | 20 mm |
| Size (mm) | 14x22x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK14/20 |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 14,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18,5 kN |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NK14/20 PDF download