- Loyal
- NK14/16M
NK14/16M Bearing | Loyal
| NK14/16M interchange JNS NK14/16M | |
| NK14/16M cross reference JNS NK14/16M | |
| NK14/16M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK14/16M |
| D | 22 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 14 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,021 Kg |
| Da max. | 20 mm |
| Size (mm) | 14x22x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NK14/16M |
| Limiting speed | 24 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 14 |
| Outer Diameter (mm) | 22 |
| Basic dynamic load rating (C) | 10,8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 12,6 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16



NK14/16M PDF download