- Loyal
- 7036 A-UX
7036 A-UX Bearing | Loyal
| 7036 A-UX interchange Loyal 7036 A-UX | |
| 7036 A-UX cross reference Loyal 7036 A-UX | |
| 7036 A-UX Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 A-UX |
| D | 280 mm |
| d | 180 mm |
| a | 86,8 mm |
| B1 | 92 mm |
| Weight | 22,56 Kg |
| Size (mm) | 180x280x92 |
| Width (mm) | 92 |
| Bearing number | 7036 A-UX |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 344 kN |
| Basic static load rating (C0) | 506 kN |
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7036 A-UX PDF download