- Loyal
- 7036 A
7036 A Bearing | Loyal
| 7036 A interchange NSK 7036 A | |
| 7036 A cross reference NSK 7036 A | |
| 7036 A Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7036 A |
| a | 89,4 mm |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 46 mm |
| C | 46 mm |
| Weight | 10,5 Kg |
| r min. | 2,1 mm |
| Da max. | 268 mm |
| ra max. | 2 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| da min. | 192 mm |
| Size (mm) | 180x280x46 |
| Width (mm) | 46 |
| Bearing number | 7036 A |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| (Grease) Lubrication Speed | 1 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 207 kN |
| Basic static load rating (C0) | 252 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH212-36J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-36J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/4



7036 A PDF download