- Loyal
- NA205-16
NA205-16 Bearing | Loyal
| NA205-16 interchange FYH NA205-16 | |
| NA205-16 cross reference FYH NA205-16 | |
| NA205-16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA205-16 |
| C | 5 mm |
| S | 17,5 mm |
| d | 25,4 mm |
| D | 52 mm |
| B | 34,9 mm |
| S2 | 4,8 mm |
| B1 | 44,4 mm |
| d1 | 38,1 mm |
| Weight | 0,25 Kg |
| r min. | 1 mm |
| Size (mm) | 25.4x52x34.9 |
| Width (mm) | 34,9 |
| Bearing number | NA205-16 |
| Bore Diameter (mm) | 25,4 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Thread (G) - 1/4-28UNF | 1/428UNF |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,85 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4



NA205-16 PDF download