- Loyal
- NA205-14
NA205-14 Bearing | Loyal
| NA205-14 interchange FYH NA205-14 | |
| NA205-14 cross reference FYH NA205-14 | |
| NA205-14 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA205-14 |
| C | 5 mm |
| S | 17,5 mm |
| d | 22,225 mm |
| D | 52 mm |
| B | 34,9 mm |
| S2 | 4,8 mm |
| B1 | 44,4 mm |
| d1 | 38,1 mm |
| Weight | 0,27 Kg |
| r min. | 1 mm |
| Size (mm) | 22.225x52x34.9 |
| Width (mm) | 34,9 |
| Bearing number | NA205-14 |
| Bore Diameter (mm) | 22,225 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Thread (G) - 1/4-28UNF | 1/428UNF |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,85 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



NA205-14 PDF download