- Loyal
- NA205
NA205 Bearing | Loyal
| NA205 interchange FYH NA205 | |
| NA205 cross reference FYH NA205 | |
| NA205 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NA205 |
| S | 17,5 mm |
| d | 25 mm |
| D | 52 mm |
| B | 34,9 mm |
| C | 5 mm |
| B1 | 44,4 mm |
| d1 | 38,1 mm |
| S2 | 4,8 mm |
| Weight | 0,25 Kg |
| r min. | 1 mm |
| Category | Mounted Units & Inserts |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 25x52x34.9 |
| Width (mm) | 34,9 |
| Thread (G) | M6×0,75 |
| Product Group | M06110 |
| Bearing number | NA205 |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | FYH BEARING UNITS |
| Bore Diameter (mm) | 25 |
| Outer Diameter (mm) | 52 |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Basic dynamic load rating (C) | 14 kN |
| Basic static load rating (C0) | 7,85 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



NA205 PDF download