- Loyal
- DT407340
DT407340 Bearing | Loyal
| DT407340 interchange KBC DT407340 | |
| DT407340 cross reference KBC DT407340 | |
| DT407340 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | DT407340 |
| D | 73 mm |
| d | 40 mm |
| B | 40 mm |
| Size (mm) | 40x73x40 |
| Width (mm) | 40 |
| Bearing number | DT407340 |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Outer Diameter (mm) | 73 |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



DT407340 PDF download