- Loyal
- NK16/20
NK16/20 Bearing | Loyal
| NK16/20 interchange JNS NK16/20 | |
| NK16/20 cross reference JNS NK16/20 | |
| NK16/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK16/20 |
| D | 24 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 16 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,029 Kg |
| Da max. | 22 mm |
| Size (mm) | 16x24x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK16/20 |
| Bore Diameter (mm) | 16 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 20,4 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



NK16/20 PDF download