- Loyal
- BNT003
BNT003 Bearing | Loyal
| BNT003 interchange NTN BNT003 | |
| BNT003 cross reference NTN BNT003 | |
| BNT003 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BNT003 |
| D | 35 mm |
| d | 17 mm |
| B | 10 mm |
| C | 10 mm |
| a | 8,5 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,033 Kg |
| Da max. | 32,5 mm |
| ra max. | 0,3 mm |
| r1 min. | 0,15 mm |
| da min. | 19,5 mm |
| Size (mm) | 17x35x10 |
| Width (mm) | 10 |
| Bearing number | BNT003 |
| Bore Diameter (mm) | 17 |
| Outer Diameter (mm) | 35 |
| (Oil) Lubrication Speed | 46 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 34 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 5,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 2,7 kN |
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



BNT003 PDF download