- Loyal
- BNT206
BNT206 Bearing | Loyal
| BNT206 interchange NTN BNT206 | |
| BNT206 cross reference NTN BNT206 | |
| BNT206 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BNT206 |
| D | 62 mm |
| d | 30 mm |
| B | 16 mm |
| C | 16 mm |
| a | 14 mm |
| r min. | 1 mm |
| Weight | 0,201 Kg |
| Da max. | 56,5 mm |
| ra max. | 1 mm |
| r1 min. | 0,6 mm |
| da min. | 35,5 mm |
| Size (mm) | 30x62x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | BNT206 |
| Bore Diameter (mm) | 30 |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| (Oil) Lubrication Speed | 27 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 20 000 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 17,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 9,6 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2



BNT206 PDF download