- Loyal
- BTW 70 CTN9/SP
BTW 70 CTN9/SP Bearing | Loyal
| BTW 70 CTN9/SP interchange SKF BTW 70 CTN9/SP | |
| BTW 70 CTN9/SP cross reference SKF BTW 70 CTN9/SP | |
| BTW 70 CTN9/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 70 CTN9/SP |
| H | 48 mm |
| d | 70 mm |
| B | 24 mm |
| D | 110 mm |
| C | 12 mm |
| 2C | 24 mm |
| d1 | 93,5 mm |
| dh | – mm |
| D1 | 92,5 mm |
| Bore | 2.756 Inch | 70 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.89 Inch | 48 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Da min | 103,4 mm |
| Weight | 1,35 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 105 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| da min. | 85 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 70x110x24 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 24 |
| Mass bearing | 1.36 kg |
| Weight / LBS | 2.97624 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 93.5 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Bearing number | BTW 70 CTN9/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Long Description | 70MM Bore; 110MM Outside Diameter; 48MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Polyamide Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 4.331 Inch | 110 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 1.5 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 0.6 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 105 mm |
| Da min. | 103.4 mm |
| da min. | 85 mm |
| Bore Diameter (mm) | 70 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 110 |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Static axial stiffness | 673 N/µm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 8 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 6 700 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 39 kN |
| Basic static load rating (C0) | 112 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 39 kN |
| Fatigue load limit Pu | 5.3 kN |
| Basic static load rating C0 | 112 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 6700 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 8000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 7.4 cm³ |
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8



BTW 70 CTN9/SP PDF download