- Loyal
- BTW 60 CTN9/SP
BTW 60 CTN9/SP Bearing | Loyal
| BTW 60 CTN9/SP interchange SKF BTW 60 CTN9/SP | |
| BTW 60 CTN9/SP cross reference SKF BTW 60 CTN9/SP | |
| BTW 60 CTN9/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 60 CTN9/SP |
| H | 44 mm |
| d | 60 mm |
| B | 22 mm |
| D | 95 mm |
| C | 11 mm |
| 2C | 22 mm |
| d1 | 80,2 mm |
| dh | – mm |
| D1 | 79,4 mm |
| Bore | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.732 Inch | 44 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Da min | 89 mm |
| Weight | 0,93 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 90 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| da min. | 73 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| r2 min. | 1,1 mm |
| r1 min. | 1,1 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 60x95x22 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 22 |
| Mass bearing | 0.93 kg |
| Weight / LBS | 2.0503 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 80.2 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Bearing number | BTW 60 CTN9/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Long Description | 60MM Bore; 95MM Outside Diameter; 44MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Polyamide Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 3.74 Inch | 95 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.941 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 0.6 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 90 mm |
| Da min. | 89 mm |
| da min. | 73 mm |
| Bore Diameter (mm) | 60 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 95 |
| r1,2 min. | 1.1 mm |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Static axial stiffness | 618 N/µm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 9 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 7 500 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 30.7 kN |
| Basic static load rating (C0) | 83 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 30,7 kN |
| Fatigue load limit Pu | 4 kN |
| Basic static load rating C0 | 83 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 7500 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 9000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 5.2 cm³ |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
ZK311-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK311-32
SD: 2.00000000



BTW 60 CTN9/SP PDF download