- Loyal
- BTW 40 CTN9/SP
BTW 40 CTN9/SP Bearing | Loyal
| BTW 40 CTN9/SP interchange SKF BTW 40 CTN9/SP | |
| BTW 40 CTN9/SP cross reference SKF BTW 40 CTN9/SP | |
| BTW 40 CTN9/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 40 CTN9/SP |
| H | 36 mm |
| d | 40 mm |
| B | 18 mm |
| D | 68 mm |
| C | 9 mm |
| 2C | 18 mm |
| d1 | 56,4 mm |
| dh | – mm |
| D1 | 55,9 mm |
| Bore | 1.575 Inch | 40 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.417 Inch | 36 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Da min | 63,4 mm |
| Weight | 0,42 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 64 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| da min. | 50 mm |
| r4 min. | 0,3 mm |
| r3 min. | 0,3 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 40x68x18 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 18 |
| Mass bearing | 0.42 kg |
| Weight / LBS | 0.92594 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 56.4 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Bearing number | BTW 40 CTN9/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Long Description | 40MM Bore; 68MM Outside Diameter; 36MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Polyamide Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 2.677 Inch | 68 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0.464 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 0.3 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 64 mm |
| Da min. | 63.4 mm |
| da min. | 50 mm |
| Bore Diameter (mm) | 40 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 68 |
| r1,2 min. | 1 mm |
| r3,4 min. | 0.3 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Static axial stiffness | 481 N/µm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 13 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 10 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 19.5 kN |
| Basic static load rating (C0) | 46,5 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,5 kN |
| Fatigue load limit Pu | 2.24 kN |
| Basic static load rating C0 | 46.5 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 10000 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 13000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 2.5 cm³ |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



BTW 40 CTN9/SP PDF download