- Loyal
- BTW 35 CTN9/SP
BTW 35 CTN9/SP Bearing | Loyal
| BTW 35 CTN9/SP interchange SKF BTW 35 CTN9/SP | |
| BTW 35 CTN9/SP cross reference SKF BTW 35 CTN9/SP | |
| BTW 35 CTN9/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 35 CTN9/SP |
| H | 34 mm |
| d | 35 mm |
| B | 17 mm |
| D | 62 mm |
| C | 8,5 mm |
| 2C | 17 mm |
| d1 | 50,8 mm |
| dh | – mm |
| D1 | 50,2 mm |
| Bore | 1.378 Inch | 35 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 1.339 Inch | 34 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Da min | 57,3 mm |
| Weight | 0,35 Kg |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 58 mm |
| rb max. | 0,3 mm |
| da min. | 45 mm |
| r4 min. | 0,3 mm |
| r3 min. | 0,3 mm |
| r2 min. | 1 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 35x62x17 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 17 |
| Mass bearing | 0.35 kg |
| Weight / LBS | 0.77162 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 50.8 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Bearing number | BTW 35 CTN9/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Material - Ball | Steel |
| Outside Diameter | 2.441 Inch | 62 Millimeter |
| Long Description | 35MM Bore; 62MM Outside Diameter; 34MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Polyamide Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 0.3 mm |
| ra max. | 1 mm |
| Da max. | 58 mm |
| Da min. | 57.3 mm |
| da min. | 45 mm |
| Bore Diameter (mm) | 35 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 62 |
| r1,2 min. | 1 mm |
| r3,4 min. | 0.3 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Static axial stiffness | 455 N/µm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 14 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 11 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 16.8 kN |
| Basic static load rating (C0) | 39 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,8 kN |
| Fatigue load limit Pu | 1.83 kN |
| Basic static load rating C0 | 39 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 11000 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 14000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 1.9 cm³ |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



BTW 35 CTN9/SP PDF download