- Loyal
- BTW 180 CM/SP
BTW 180 CM/SP Bearing | Loyal
| BTW 180 CM/SP interchange SKF BTW 180 CM/SP | |
| BTW 180 CM/SP cross reference SKF BTW 180 CM/SP | |
| BTW 180 CM/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 180 CM/SP |
| H | 120 mm |
| d | 180 mm |
| D | 280 mm |
| B | 60 mm |
| C | 30 mm |
| D1 | 234,8 mm |
| 2C | 60 mm |
| dh | – mm |
| d1 | 239 mm |
| Bore | 7.087 Inch | 180 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 4.724 Inch | 120 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Weight | 23 Kg |
| Da min | 262,6 mm |
| r2 min. | 2,1 mm |
| r3 min. | 1 mm |
| Preload | None |
| rb max. | 1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 264 mm |
| da min. | 214 mm |
| r1 min. | 2,1 mm |
| r4 min. | 1 mm |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Size (mm) | 180x280x60 |
| Width (mm) | 60 |
| Flush Ground | No |
| Mass bearing | 23.1 kg |
| Weight / LBS | 59.73 |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Brass |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 238.3 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Super Precision | Double Direction | Ball Centered |
| Keyword String | Angular Contact Ball |
| Bearing number | BTW 180 CM/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Material - Ball | Steel |
| Outside Diameter | 11.024 Inch | 280 Millimeter |
| Long Description | 180MM Bore; 280MM Outside Diameter; 120MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearings; 60 Degree Contact Angle; Brass Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Weight / Kilogram | 27.117 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 1 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 264 mm |
| Da min. | 262.6 mm |
| da min. | 214 mm |
| Bore Diameter (mm) | 180 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 280 |
| r3,4 min. | 1 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 2.1 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Static axial stiffness | 1314 N/µm |
| (Oil) Lubrication Speed | 2 600 r/min |
| Manufacturer Item Number | BTW 180 CM/SP |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 199 kN |
| Basic static load rating (C0) | 710 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 199 kN |
| Fatigue load limit Pu | 22.4 kN |
| Basic static load rating C0 | 710 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 2000 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 2600 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 116.7 cm³ |
UCTH210-30J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-30J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



BTW 180 CM/SP PDF download