- Loyal
- BTW 100 CTN9/SP
BTW 100 CTN9/SP Bearing | Loyal
| BTW 100 CTN9/SP interchange SKF BTW 100 CTN9/SP | |
| BTW 100 CTN9/SP cross reference SKF BTW 100 CTN9/SP | |
| BTW 100 CTN9/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 100 CTN9/SP |
| H | 60 mm |
| d | 100 mm |
| D | 150 mm |
| B | 30 mm |
| C | 15 mm |
| d1 | 129 mm |
| dh | – mm |
| 2C | 30 mm |
| D1 | 127,5 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 3.937 Inch | 100 Millimeter |
| Width | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| Da min | 140,9 mm |
| Weight | 2,95 Kg |
| UNSPSC | 31171531 |
| ra max. | 1,5 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| Preload | None |
| Da max. | 142 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| da min. | 119 mm |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 100x150x30 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 30 |
| Flush Ground | No |
| Weight / LBS | 6.61386 |
| Mass bearing | 2.97 kg |
| d1 | 128.9 mm |
| Inch - Metric | Metric |
| Cage Material | Polyamide |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Contact Angle | 60 Degree |
| Product Group | B04270 |
| Bearing number | BTW 100 CTN9/SP |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Long Description | 100MM Bore; 150MM Outside Diameter; 60MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Polyamide Cage Material; Ball Bearing |
| Outside Diameter | 5.906 Inch | 150 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 1 |
| Manufacturer Name | SKF |
| da min. | 119 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da min. | 140.9 mm |
| Da max. | 142 mm |
| rb max. | 0.6 mm |
| Bore Diameter (mm) | 100 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 150 |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| r1,2 min. | 1.5 mm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| Static axial stiffness | 880 N/µm |
| (Oil) Lubrication Speed | 6 000 r/min |
| Manufacturer Item Number | BTW 100 CTN9/SP |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 59.2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 193 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 59,2 kN |
| Fatigue load limit Pu | 8.15 kN |
| Basic static load rating C0 | 193 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 5000 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 6000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 15.7 cm³ |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000



BTW 100 CTN9/SP PDF download