- Loyal
- NK18/20M
NK18/20M Bearing | Loyal
| NK18/20M interchange JNS NK18/20M | |
| NK18/20M cross reference JNS NK18/20M | |
| NK18/20M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK18/20M |
| D | 26 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 18 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,032 Kg |
| Da max. | 24 mm |
| Size (mm) | 18x26x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK18/20M |
| Limiting speed | 21 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 18 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
| Basic dynamic load rating (C) | 15,6 kN |
| Basic static load rating (C0) | 21,7 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16



NK18/20M PDF download