- Loyal
- NC7000V
NC7000V Bearing | Loyal
| NC7000V interchange KOYO NC7000V | |
| NC7000V cross reference KOYO NC7000V | |
| NC7000V Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NC7000V |
| D | 26 mm |
| d | 10 mm |
| B | 8 mm |
| C | 8 mm |
| r | 0,3 mm |
| Size (mm) | 10x26x8 |
| Width (mm) | 8 |
| Temperature | to 800°C ° |
| Bearing number | NC7000V |
| Bore Diameter (mm) | 10 |
| Outer Diameter (mm) | 26 |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8
UCTH208-25J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-25J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 9/16



NC7000V PDF download