- Loyal
- NC609
NC609 Bearing | Loyal
| NC609 interchange KOYO NC609 | |
| NC609 cross reference KOYO NC609 | |
| NC609 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NC609 |
| D | 24 mm |
| d | 9 mm |
| B | 7 mm |
| C | 7 mm |
| r | 0,3 mm |
| Size (mm) | 9x24x7 |
| Width (mm) | 7 |
| Bearing number | NC609 |
| Bore Diameter (mm) | 9 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



NC609 PDF download