- Loyal
- NK19/20M
NK19/20M Bearing | Loyal
| NK19/20M interchange JNS NK19/20M | |
| NK19/20M cross reference JNS NK19/20M | |
| NK19/20M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK19/20M |
| D | 27 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 19 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,034 Kg |
| Da max. | 25 mm |
| Size (mm) | 19x27x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK19/20M |
| Limiting speed | 21 000 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 19 |
| Outer Diameter (mm) | 27 |
| Basic dynamic load rating (C) | 16,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 23,2 kN |
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH211-35J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-35J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/16
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



NK19/20M PDF download