- Loyal
- BTW 95 CTN9/SP
BTW 95 CTN9/SP Bearing | Loyal
| BTW 95 CTN9/SP interchange SKF BTW 95 CTN9/SP | |
| BTW 95 CTN9/SP cross reference SKF BTW 95 CTN9/SP | |
| BTW 95 CTN9/SP Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | BTW 95 CTN9/SP |
| H | 60 mm |
| d | 95 mm |
| B | 30 mm |
| D | 145 mm |
| C | 15 mm |
| 2C | 30 mm |
| d1 | 124 mm |
| dh | – mm |
| D1 | 122,5 mm |
| Bore | 3.74 Inch | 95 Millimeter |
| Noun | Bearing |
| Width | 2.362 Inch | 60 Millimeter |
| UNSPSC | 31171531 |
| Da min | 135,9 mm |
| Weight | 2,8 Kg |
| ra max. | 1,5 mm |
| Da max. | 137 mm |
| rb max. | 0,6 mm |
| da min. | 114 mm |
| r4 min. | 0,6 mm |
| r3 min. | 0,6 mm |
| r2 min. | 1,5 mm |
| r1 min. | 1,5 mm |
| Preload | None |
| Category | Precision Ball Bearings |
| Size (mm) | 95x145x30 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Keyword 3 | Thrust |
| Width (mm) | 30 |
| Mass bearing | 2.82 kg |
| Weight / LBS | 6.17294 |
| Flush Ground | No |
| Product Group | B00308 |
| Inch - Metric | Metric |
| Contact Angle | 60 Degree |
| d1 | 123.9 mm |
| Raceway Style | Not Applicable |
| Cage Material | Polyamide |
| Keyword String | Ball Angular Contact Thrust |
| Other Features | Double Row | Angular Contact Thrust Bearing | Double Direction |
| Bearing number | BTW 95 CTN9/SP |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Material - Ball | Steel |
| Precision Class | ABEC 5 | ISO P5 |
| Long Description | 95MM Bore; 145MM Outside Diameter; 60MM Width; Open Enclosure; ABEC 5 | ISO P5 Precision; Steel Ball Material; 1 (Single) Bearing; 60 Degree Contact Angle; Polyamide Cage Material; Ball Bearing |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 5.709 Inch | 145 Millimeter |
| Weight / Kilogram | 0 |
| Manufacturer Name | SKF |
| rb max. | 0.6 mm |
| ra max. | 1.5 mm |
| Da max. | 137 mm |
| Da min. | 135.9 mm |
| da min. | 114 mm |
| Bore Diameter (mm) | 95 |
| Number of Bearings | 1 (Single) |
| Outer Diameter (mm) | 145 |
| r1,2 min. | 1.5 mm |
| r3,4 min. | 0.6 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| Static axial stiffness | 822 N/µm |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.28 |
| (Oil) Lubrication Speed | 6 000 r/min |
| (Grease) Lubrication Speed | 5 000 r/min |
| Basic dynamic load rating C | 57.2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 180 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 57,2 kN |
| Fatigue load limit Pu | 7.8 kN |
| Basic static load rating C0 | 180 kN |
| Attainable speed for grease lubrication | 5000 r/min |
| Attainable speed for oil-air lubrication | 6000 r/min |
| Reference grease quantity Gref | 15.1 cm³ |
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



BTW 95 CTN9/SP PDF download