- Loyal
- NK20/16
NK20/16 Bearing | Loyal
| NK20/16 interchange JNS NK20/16 | |
| NK20/16 cross reference JNS NK20/16 | |
| NK20/16 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK20/16 |
| D | 28 mm |
| C | 16 mm |
| Fw | 20 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0275 Kg |
| Da max. | 26 mm |
| Size (mm) | 20x28x16 |
| Width (mm) | 16 |
| Bearing number | NK20/16 |
| Bore Diameter (mm) | 20 |
| Outer Diameter (mm) | 28 |
| Basic dynamic load rating (C) | 13,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 18,7 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



NK20/16 PDF download