- Loyal
- 249/670-B-MB
249/670-B-MB Bearing | Loyal
| 249/670-B-MB interchange FAG 249/670-B-MB | |
| 249/670-B-MB cross reference FAG 249/670-B-MB | |
| 249/670-B-MB Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 249/670-B-MB |
| m | 433 kg / Weight |
| d | 670 mm |
| D | 900 mm |
| B | 230 mm |
| e | 0,24 |
| Size (mm) | 670x900x230 |
| Width (mm) | 230 |
| ns | 23,5 mm |
| Y1 | 2,81 |
| Y2 | 4,19 |
| D1 | 826,5 mm |
| ds | 12,5 mm |
| Y0 | 2,75 |
| nG | 580 1/min / Limiting speed |
| nB | 1/min / Reference speed |
| Cr | 5900000 N / Dynamic load rating (radial) |
| C0r | 14900000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 249/670-B-MB |
| Cur | 940000 N |
| rmin | 6 mm |
| ra max | 5 mm |
| da min | 693 mm |
| Da max | 877 mm |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 900 |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



249/670-B-MB PDF download