- Loyal
- NK24/20
NK24/20 Bearing | Loyal
| NK24/20 interchange JNS NK24/20 | |
| NK24/20 cross reference JNS NK24/20 | |
| NK24/20 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK24/20 |
| D | 32 mm |
| C | 20 mm |
| Fw | 24 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,0405 Kg |
| Da max. | 30 mm |
| Size (mm) | 24x32x20 |
| Width (mm) | 20 |
| Bearing number | NK24/20 |
| Bore Diameter (mm) | 24 |
| Outer Diameter (mm) | 32 |
| Basic dynamic load rating (C) | 19,4 kN |
| Basic static load rating (C0) | 30,5 kN |
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



NK24/20 PDF download