- Loyal
- E-M274149D/M274110/M274110DG2
E-M274149D/M274110/M274110DG2 Bearing | Loyal
| E-M274149D/M274110/M274110DG2 interchange NTN E-M274149D/M274110/M274110DG2 | |
| E-M274149D/M274110/M274110DG2 cross reference NTN E-M274149D/M274110/M274110DG2 | |
| E-M274149D/M274110/M274110DG2 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E-M274149D/M274110/M274110DG2 |
| D | 711,2 mm |
| d | 501,65 mm |
| B | 520,7 mm |
| C | 520,7 mm |
| Da | 663 mm |
| da | 534 mm |
| Sa | 9,5 mm |
| r min. | 6,4 mm |
| Weight | 726 Kg |
| r1 min. | 3,3 mm |
| Size (mm) | 501.65x711.2x520.7 |
| Width (mm) | 520,7 |
| Bearing number | E-M274149D/M274110/M274110DG2 |
| Bore Diameter (mm) | 501,65 |
| Outer Diameter (mm) | 711,2 |
| Basic dynamic load rating (C) | 8 650 kN |
UCTH207-23J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-23J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 7/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8



E-M274149D/M274110/M274110DG2 PDF download