- Loyal
- E32022J
E32022J Bearing | Loyal
| E32022J interchange NACHI E32022J | |
| E32022J cross reference NACHI E32022J | |
| E32022J Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | E32022J |
| C | 29 mm |
| D | 170 mm |
| a | 1.5 mm |
| B | 38 mm |
| T | 38 mm |
| d | 110 mm |
| r1 | 2 mm |
| Width | 38 mm |
| Weight | 3.06 Kg |
| r1 min. | 2.5 mm |
| r2 min. | 2 mm |
| S1 (min) | 7 mm |
| S2 (min) | 9 mm |
| Db (min) | 163 mm |
| Da (min) | 152 mm |
| db (max) | 122 mm |
| da (min) | 122 mm |
| Size (mm) | 110x170x38 |
| Bore Type | Cylindrical Bore |
| Enclosure | Open |
| Bore Size | 110 mm |
| Width (mm) | 38 |
| Constant e | 0.43 |
| Load Center | 1.9 mm |
| Cup ra (max) | 2 mm |
| Configuration | Single Row |
| Cone ra (max) | 2 mm |
| Bearing number | E32022J |
| Outside Diameter | 170 mm |
| Bore Diameter (mm) | 110 |
| Static Load Rating | 395,000 N |
| Dynamic Load Rating | 248,000 N |
| Outer Diameter (mm) | 170 |
| Limiting Speed - Oil | 2,800 rpm |
| Axial Load Factor Y1 | 1.39 |
| Axial Load Factor Y0 | 0.77 |
| Fillet Radius/Chamfer | 2.5 mm |
| Calculation factor (e) | 0.43 |
| Limiting Speed - Grease | 2,100 rpm |
| (Oil) Lubrication Speed | 2700 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0.77 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2000 r/min |
| Basic static load rating (C0) | 360000 kN |
| Basic dynamic load rating (C) | 235000 kN |
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



E32022J PDF download