- Loyal
- R-1340KK
R-1340KK Bearing | Loyal
| R-1340KK interchange NMB R-1340KK | |
| R-1340KK cross reference NMB R-1340KK | |
| R-1340KK Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-1340KK |
| D | 13 mm |
| d | 4 mm |
| B | 5 mm |
| C | 5 mm |
| L | 11,22 mm |
| L1 | 5,97 mm |
| r min. | 0,2 mm |
| Size (mm) | 4x13x5 |
| Width (mm) | 5 |
| Bearing number | R-1340KK |
| Bore Diameter (mm) | 4 |
| Outer Diameter (mm) | 13 |
| Basic dynamic load rating (C) | 1,306 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH212-39J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-39J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 7/16
UCTH211-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-32J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2.00000000



R-1340KK PDF download