- Loyal
- 618/670-M
618/670-M Bearing | Loyal
| 618/670-M interchange FAG 618/670-M | |
| 618/670-M cross reference FAG 618/670-M | |
| 618/670-M Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 618/670-M |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| d1 | 721,1 mm |
| D1 | 770,3 mm |
| r min. | 4 mm |
| Weight | 80,4 Kg |
| Da max. | 805,4 mm |
| ra max. | 3 mm |
| da min. | 684,6 mm |
| Size (mm) | 670x820x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 618/670-M |
| Reference speed | 760 r/min |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| Fatigue load limit (Pu) | 17,7 |
| Basic dynamic load rating (C) | 405 kN |
| Basic static load rating (C0) | 815 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH210-31J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-31J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 15/16



618/670-M PDF download