- Loyal
- 618/670 MA
618/670 MA Bearing | Loyal
| 618/670 MA interchange ISB 618/670 MA | |
| 618/670 MA cross reference ISB 618/670 MA | |
| 618/670 MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 618/670 MA |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| Weight | 83,5 Kg |
| Size (mm) | 670x820x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 618/670 MA |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| (Grease) Lubrication Speed | 842 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 433,2 kN |
| Basic static load rating (C0) | 980 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH209-26J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-26J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8



618/670 MA PDF download