- Loyal
- 618/670 MA
618/670 MA Bearing | Loyal
| 618/670 MA interchange SKF 618/670 MA | |
| 618/670 MA cross reference SKF 618/670 MA | |
| 618/670 MA Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 618/670 MA |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 69 mm |
| Noun | Bearing |
| Bore | 26.378 Inch | 670 Millimeter |
| UNSPSC | 31171504 |
| series: | 61 |
| Category | Single Row Ball Bearing |
| Size (mm) | 820x670x69 |
| Enclosure | Open |
| Inventory | 0.0 |
| Snap Ring | No |
| Width (mm) | 69 |
| bore type: | Round |
| Weight / LBS | 228.654 |
| Mass bearing | 83.5 kg |
| maximum rpm: | 1100 RPM |
| Inch - Metric | Metric |
| Product Group | B00308 |
| Cage Material | Brass |
| D1 | 771.25 mm |
| closure type: | Open |
| d1 | 718.3 mm |
| Keyword String | Ball |
| bore diameter: | 670 mm |
| cage material: | Brass |
| Other Features | Deep Groove | Centered Outer Ring |
| fillet radius: | 3 mm |
| overall width: | 69 mm |
| Bearing number | 618/670 MA |
| Limiting speed | 1100 r/min |
| Rolling Element | Ball Bearing |
| Reference speed | 1300 r/min |
| finish/coating: | Uncoated |
| Precision Class | ABEC 1 | ISO P0 |
| Inner Race Width | 0 Inch | 0 Millimeter |
| Long Description | 670MM Bore; 820MM Outside Diameter; 69MM Outer Race Width; Open; Ball Bearing; ABEC 1 | ISO P0; No Filling Slot; No Snap Ring; No Internal Special Features; C0-Medium Internal Clearance; Brass Cage |
| Manufacturer URL | http://www.skf.com |
| Outside Diameter | 32.283 Inch | 820 Millimeter |
| Outer Race Width | 2.717 Inch | 69 Millimeter |
| outer ring width: | 69 mm |
| Manufacturer Name | SKF |
| precision rating: | Not Rated |
| outside diameter: | 820 mm |
| Weight / Kilogram | 104.72 |
| Internal Clearance | C0-Medium |
| Bore Diameter (mm) | 820 |
| da min. | 685 mm |
| Da max. | 805 mm |
| ra max. | 3 mm |
| internal clearance: | C0 |
| Outer Diameter (mm) | 670 |
| snap ring included: | Without Snap Ring |
| r1,2 min. | 4 mm |
| da - min. | 685 mm |
| Da - max. | 805 mm |
| ra - max. | 3 mm |
| Minimum Buy Quantity | N/A |
| static load capacity: | 1000 kN |
| d1 ≈ | 718.3 mm |
| D1 ≈ | 771.25 mm |
| row type & fill slot: | Single Row Non-Fill Slot |
| r1,2 - min. | 4 mm |
| dynamic load capacity: | 442 kN |
| Harmonized Tariff Code | 8482.10.50.68 |
| Manufacturer Item Number | 618/670 MA |
| Internal Special Features | No |
| Basic dynamic load rating C | 442 kN |
| Basic dynamic load rating - C | 442 kN |
| Maximum Capacity / Filling Slot | No |
| Fatigue load limit Pu | 15.6 kN |
| Calculation factor kr | 0.015 |
| Calculation factor f0 | 17 |
| Fatigue load limit - Pu | 15.6 kN |
| Calculation factor - f0 | 17 |
| Calculation factor - kr | 0.015 |
| Basic static load rating C0 | 1000 kN |
| Basic static load rating - C0 | 1000 kN |
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000



618/670 MA PDF download