- Loyal
- 618/670
618/670 Bearing | Loyal
| 618/670 interchange Loyal 618/670 | |
| 618/670 cross reference Loyal 618/670 | |
| 618/670 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 618/670 |
| D | 820 mm |
| d | 670 mm |
| B | 69 mm |
| C | 69 mm |
| Weight | 77,5 Kg |
| Size (mm) | 670x820x69 |
| Width (mm) | 69 |
| Bearing number | 618/670 |
| Bore Diameter (mm) | 670 |
| Outer Diameter (mm) | 820 |
| (Grease) Lubrication Speed | 560 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 442 kN |
| Basic static load rating (C0) | 1000 kN |
UCTH213-40J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH213-40J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/2
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH201-8J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH201-8J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1/2



618/670 PDF download