- Loyal
- R-410
R-410 Bearing | Loyal
| R-410 interchange NMB R-410 | |
| R-410 cross reference NMB R-410 | |
| R-410 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-410 |
| D | 4 mm |
| d | 1 mm |
| B | 1,6 mm |
| C | 1,6 mm |
| L | 3,16 mm |
| L1 | 2,05 mm |
| r min. | 0,1 mm |
| Size (mm) | 1x4x1.6 |
| Width (mm) | 1,6 |
| Bearing number | R-410 |
| Bore Diameter (mm) | 1 |
| Outer Diameter (mm) | 4 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,158 kN |
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH204-12J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH204-12J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 3/4



R-410 PDF download