- Loyal
- R-2ZZ
R-2ZZ Bearing | Loyal
| R-2ZZ interchange NMB R-2ZZ | |
| R-2ZZ cross reference NMB R-2ZZ | |
| R-2ZZ Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-2ZZ |
| D | 9,525 mm |
| d | 3,175 mm |
| B | 3,967 mm |
| C | 3,967 mm |
| L | 0,322 mm |
| L1 | 0,2 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 3.175x9.525x3.967 |
| Width (mm) | 3,967 |
| Bearing number | R-2ZZ |
| Bore Diameter (mm) | 3,175 |
| Outer Diameter (mm) | 9,525 |
| Basic dynamic load rating (C) | 0,641 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
UCTH209-28J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-28J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8



R-2ZZ PDF download