- Loyal
- R-2412X3DD
R-2412X3DD Bearing | Loyal
| R-2412X3DD interchange NMB R-2412X3DD | |
| R-2412X3DD cross reference NMB R-2412X3DD | |
| R-2412X3DD Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | R-2412X3DD |
| D | 24 mm |
| d | 12 mm |
| B | 6 mm |
| C | 6 mm |
| L | 21,69 mm |
| L1 | 14,28 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Size (mm) | 12x24x6 |
| Width (mm) | 6 |
| Bearing number | R-2412X3DD |
| Bore Diameter (mm) | 12 |
| Outer Diameter (mm) | 24 |
| Basic dynamic load rating (C) | 3,082 kN |
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



R-2412X3DD PDF download