- Loyal
- 32252-XL-DF-A500-550
32252-XL-DF-A500-550 Bearing | Loyal
| 32252-XL-DF-A500-550 interchange FAG 32252-XL-DF-A500-550 | |
| 32252-XL-DF-A500-550 cross reference FAG 32252-XL-DF-A500-550 | |
| 32252-XL-DF-A500-550 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252-XL-DF-A500-550 |
| m | 199 kg / Weight |
| D | 480 mm |
| e | 0,43 |
| A | 62 mm |
| d | 260 mm |
| 2T | 274 mm |
| 2B | 260 mm |
| Size (mm) | 260x480x274 |
| Width (mm) | 274 |
| Cr | 4550000 N / Dynamic load rating (radial) |
| Y2 | 2,34 |
| Y1 | 1,57 |
| Y0 | 1,53 |
| nG | 1340 1/min |
| nB | 560 1/min / Reference speed |
| Cur | 930000 N / Fatigue limit load, radial |
| C0r | 7600000 N / Static load rating (radial) |
| Bearing number | 32252-XL-DF-A500-550 |
| rb max | 5 mm |
| Da min | 401 mm |
| Da max | 458 mm |
| Ca min | 16 mm |
| da max | 130 mm |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| r3, 4 min | 5 mm |
ZK212-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
SDI: ZK212-34
SD: 2 1/8
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8
UCTH207-22J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-22J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/8



32252-XL-DF-A500-550 PDF download