- Loyal
- 32252
32252 Bearing | Loyal
| 32252 interchange Timken 32252 | |
| 32252 cross reference Timken 32252 | |
| 32252 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252 |
| D | 480 mm |
| d | 260 mm |
| T | 137 mm |
| B | 130 mm |
| C | 106 mm |
| R | 6 mm |
| r | 5 mm |
| Weight | 103,96 Kg |
| Size (mm) | 260x480x137 |
| Width (mm) | 137 |
| Bearing number | 32252 |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Calculation factor (e) | 0,43 |
| Dynamic load rating radial (C) | 2490 kN |
ZK312-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-R1/8
CNSORDERNO: Heavy-duty(3)
SDI: ZK312-34
SD: 2 1/8
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
UCTH208-24J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH208-24J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/2



32252 PDF download