- Loyal
- 32252
32252 Bearing | Loyal
| 32252 interchange NKE 32252 | |
| 32252 cross reference NKE 32252 | |
| 32252 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252 |
| C | 106 mm |
| B | 130 mm |
| a | 113 mm |
| d | 260 mm |
| D | 480 mm |
| T | 137 mm |
| Da min | 401 mm |
| da max | 303 mm |
| db min | 268 mm |
| Weight | 106 Kg |
| Db min. | 458 mm |
| r1 min. | 6 mm |
| r3 min. | 5 mm |
| r4 min. | 5 mm |
| r2 min. | 6 mm |
| Size (mm) | 260x480x137 |
| Width (mm) | 137 |
| Limiting speed | 1200 r/min |
| Bearing number | 32252 |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Calculation factor (e) | 0,32 |
| Calculation factor (Y) | 1,88 |
| Basic dynamic load rating (C) | 2220 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3725 kN |
UCHA215-48 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: A-R1/8
SDI: UCHA215-48
DVIS: 3.00000000
SD: Normal-duty(2)
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH206-18J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-18J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/8



32252 PDF download