- Loyal
- 32252
32252 Bearing | Loyal
| 32252 interchange NACHI 32252 | |
| 32252 cross reference NACHI 32252 | |
| 32252 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 32252 |
| a | 24 mm |
| d | 260 mm |
| D | 480 mm |
| T | 137 mm |
| B | 130 mm |
| C | 106 mm |
| Weight | 98.1 Kg |
| r1 min. | 6 mm |
| r2 min. | 5 mm |
| Size (mm) | 260x480x137 |
| Width (mm) | 137 |
| Bearing number | 32252 |
| Bore Diameter (mm) | 260 |
| Outer Diameter (mm) | 480 |
| Calculation factor (e) | 0.43 |
| (Oil) Lubrication Speed | 950 r/min |
| Calculation factor (Y0) | 0.77 |
| (Grease) Lubrication Speed | 700 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 1880000 kN |
| Basic static load rating (C0) | 3050000 kN |
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH202-10J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH202-10J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 5/8
ZKX11-32 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX11-32
SD: 2.00000000
UCTH205-15J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-15J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 15/16



32252 PDF download