- Loyal
- 7024DF
7024DF Bearing | Loyal
| 7024DF interchange NTN 7024DF | |
| 7024DF cross reference NTN 7024DF | |
| 7024DF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7024DF |
| a | 57,5 mm |
| d | 120 mm |
| D | 180 mm |
| B | 28 mm |
| 2B | 56 mm |
| Weight | 4,94 Kg |
| r min. | 2 mm |
| ra max. | 2 mm |
| Da max. | 170 mm |
| r1 min. | 1 mm |
| ra1 max. | 1 mm |
| Size (mm) | 120x180x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | 7024DF |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2 900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 152 kN |
| Basic static load rating (C0) | 197 kN |
UCTH210-32J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH210-32J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 2.00000000
UCTH205-14J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-14J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 7/8
ZKX12-34 Tapered bore (with adapter) inch - ZK series
DVIS: A-1/4-28UNF
CNSORDERNO: Medium-duty(X)
SDI: ZKX12-34
SD: 2 1/8



7024DF PDF download