- Loyal
- 7024DF
7024DF Bearing | Loyal
| 7024DF interchange CYSD 7024DF | |
| 7024DF cross reference CYSD 7024DF | |
| 7024DF Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | 7024DF |
| D | 180 mm |
| d | 120 mm |
| B | 28 mm |
| C | 28 mm |
| 2B | 56 mm |
| r min. | 2 mm |
| Weight | 4,94 Kg |
| Size (mm) | 120x180x28 |
| Width (mm) | 28 |
| Bearing number | 7024DF |
| Angle (α) | 25 ° |
| Bore Diameter (mm) | 120 |
| Outer Diameter (mm) | 180 |
| (Grease) Lubrication Speed | 2900 r/min |
| Basic dynamic load rating (C) | 152 kN |
| Basic static load rating (C0) | 197 kN |
UCTH206-20J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-20J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4
UCTH212-38J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH212-38J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 3/8
UCTH209-27J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH209-27J-300
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 11/16
UCTH207-20J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-20J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 1/4



7024DF PDF download