- Loyal
- NK32/30
NK32/30 Bearing | Loyal
| NK32/30 interchange JNS NK32/30 | |
| NK32/30 cross reference JNS NK32/30 | |
| NK32/30 Equivalent bearing interchange guide: | |
| Price: | enquiry |
| Model Number: | NK32/30 |
| D | 42 mm |
| C | 30 mm |
| Fw | 32 mm |
| r min. | 0,3 mm |
| Weight | 0,102 Kg |
| Da max. | 40 mm |
| Size (mm) | 32x42x30 |
| Width (mm) | 30 |
| Bearing number | NK32/30 |
| Bore Diameter (mm) | 32 |
| Outer Diameter (mm) | 42 |
| Basic dynamic load rating (C) | 36,9 kN |
| Basic static load rating (C0) | 67,1 kN |
UCTH207-21J-230 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH207-21J-230
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 5/16
UCTH206-19J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH206-19J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1 3/16
UCTH205-16J-150 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH205-16J-150
SDI: B-1/4-28UNF
SD: 1.00000000
UCTH211-34J-300 with Setscrew(inch)
CNSORDERNO: Normal-duty(2)
TOGN: UCTH211-34J-300
SDI: B-R1/8
SD: 2 1/8



NK32/30 PDF download